Langeb liigesevalu. Tõde või müüt: liigesevalu põhjustab ilmamuutus?

Arst paneb diagnoosi haigustunnuste ja vajaduse korral röntgenipiltide alusel. Sellesse kasvab uusi veresooni ning koguneb mitmesuguseid põletikurakke.

Kindad valutavate jalgade otsa? Ei, parem on arsti juurde minna ja tõhusamat abi küsida.

Enamlevinud luu- ja liigesehaigused

Foto: Ilmar Saabas Kuula artiklit Vanuse kasvades hakkab elatud elu märku andma ka luudes, põhjustades osteoporoosi ehk luude hõrenemist või artroosi. Artroosi puhul on tegu luude kulumisega ning selle tagajärjeks on liigeste jäigastumine. Kui esimene kimbutab enamasti keskeakünnise ületanud õrnema soo esindajaid, siis teine tekitab suuri probleeme igas vanuses meestele ja naistele.

langeb liigesevalu pidev valud liigestes

Luude hõrenemine kimbutab eelkõige naissugu Osteoporoos ehk luude hõrenemine on kogu skeleti haigus, millele on iseloomulik luutiheduse vähenemine ja luukvaliteedi halvenemine. Luud muutuvad hapraks ja suureneb luumurruoht.

langeb liigesevalu liideste poletik parast prednisolooni

Marina Melnikova kinnitab, et liigesehädad ei teki üleöö, vaid võivad alguse saada juba varastes 40ndates ja aastatega aina süveneda, hoogustudes langeb liigesevalu järel. Seetõttu saab öelda, et patsientide seas on enamasti naised, sekka mõned üksikud mehed.

langeb liigesevalu glukosamiini kondroitiini vedelik osta

Luude hõrenemisele aitab langeb liigesevalu suitsetamine, alkoholi kuritarvitamine, vähene kehaline aktiivsus, alakaalulisus ning vähene kaltsiumisisaldus toidus. Mida langeb liigesevalu võtta, et haiguse kulgu edasi lükata või leevendada? Kindlasti tuleb süüa kaltsiumirikast toitu, viibida võimalusel päikese käes ning loobuda halbadest harjumustest.

langeb liigesevalu gel activist liigeste tellimuse jaoks

Omal kohal on sport, näiteks ujumine suurendab lihasmassi, kuid ei arenda luukudesidtantsimine nt rahvatantsjalgrattasõit, kiirkõnd kuni 10 km nädalas, luutiheduse suurendamiseksvesivõimlemine rühi korrigeerimisekstasakaalutrenn kukkumise ennetamiseksvenitamine ja muud lihaskorsetti ning langeb liigesevalu selja- kaela- ja langeb liigesevalu tugevdavad treeningud. Ettevaatlik tasub olla jooksmisega, et mitte jalgu ära põrutada, ning vältima peaks pöördeid ja hüppeid.

Peamine on see, et aktiivne liigutamine ei teeks valu ega koormaks liigeseid üle.

langeb liigesevalu sulgeb reuma

Luude kulumine ja sundasendid Erinevalt osteoporoosist on luude kulumine ka meeste mure, mis võib alguse saada noorena ning päädida lõpuks liigese väljavahetamisega.

Eelkõige on probleemiks põlve- ja puusaliigesed, millele avaldab mõju ülekaal, vähene liikumine, vale asend ning ühekülgne toitumine.

Saada lugu

Ohustatud on need inimesed, kes peavad päevast päeva olema sundasendis nt liinitöölised, kokad, müüjad ja teised päev läbi jalgadel seisjad. Esineb ka käeliigeste kulumist, mis tavaliselt ohustab arvutiga töötajaid, kuid ka teisi kätega sundliigutusi tegevaid inimesi.

Miks kõrget vererõhku peab ravima?

Perearst Jane Ott lisab, et vaevusi võib tekitada ka reumaatiline liigesevalu, kuid reumast põhjustatud liigesehaigused on siiski harvad. Peamiselt on ikka tegu artroosiga ja ülekoormusest tingitud liigesehaigustega, mis esinevad aasta ringi ning mille valud sõltuvad koormusest ja töökeskkonnast. Ka perearsti sõnul on pea kõigil üle 40aastastel patsientidel mittetraumaatilised liigesevalud seotud põhiliselt ülekoormusega ja sundasendiga tööl.

Liigesevalu on märk sellest, et arsti juurde minekuga ei maksa venitada

Näiteks toob pidev töö arvutihiirega kaasa randmeliigese valu ning nutitelefoniga askeldamine esimese sõrme liigesevalu. Tegelikult mõjutavad sundasendid ka traumadest tingitud vigastuste tõttu tekkiva valu sagenemist. Jane Ott nõustub, et ägeda valuga tuleks kindlasti arsti juurde pöörduda, et saada abi ja leevendust. Samas tuletab ta meelde, et kroonilise liigesehaiguse valu jaoks on mõeldud valuvaigistavad tabletid, mida tuleb võtta ettenähtud koguses — aladoos ei aita.

Levinumad luu- ja liigesehaigused

Samuti on soovitatav määrida liigeseid mitmesuguste määretega, mis soojendavad, jahutavad ja paikset valu nõrgalt leevendavad. Pigem kaasneb aastate möödudes liigeste moondumine ning nende liikumisvõimaluste vähenemine. Igal juhul on valu või muu liigesevaevus märk sellest, et arsti juurde minekuga ei maksa venitada.

langeb liigesevalu liigeste meditsiini maiustused