Polveliigese haiged.

Kui haigus on kindel, tuleb tarvitada kõhre toitaineid Arthryl, Gelenjnahrung,UltraGel; ained, mis sisaldavadglükoosamiini. Oluline on otsida võimalusi kehakaalu langetamiseks nt toitumise korrigeerimine, vajadusel toitumisnõustajat kaasates.

Vastas dr Kati Otsa

Kõhrepehmenemine on rida muutusi kõhrkoe ainevahetuses, mille tulemusel kõhr muutub pehmeks, praguliseks, võib tekkida fragmentatsioon.

Ülevaade Põlveliigeses katab kõhrkude liigestuvaid pindasid: reieluud, sääreluud ja põlveketra.

polveliigese haiged

Kõhrkude on normaalselt tihke ja vetruv, võimaldades sujuvaid ja valutuid liigutusi. Haigus ohustab enam kergejõustiklasi, jalgpallureid ning korvpallureid, ka nooremas eas mittesportlasi, eriti tütarlapsi.

  • Vahendite liigeste poletik
  • Omanike valu
  • Kas peaks trennist loobuma?
  • Valu liigestes on valu

Tekkepõhjused ja mehhanismid Üheks haiguse tekkepõhjuseks peetakse ülekoormust põlveliigese kõhrele, mis põhjustab kõhrkoes korduvaid mikrotraumasid. Samuti võib põhjustada kõhre pehmenemist eelnev põlveliigese võruketaste ja sidemete vigastus.

polveliigese haiged

Soodustavaks faktoriks haiguse kujunemisel võib polveliigese haiged põlvekedra paiknemise muutused kõrge põlvekeder või liiga välise asetusega põlvekeder.

Haiguse alguses tekib kõhre pehmenemine, millele lisanduvad lõhed ja defektid kõhres. Haiguse arenedes ulatuvad kõhrekahjustused kuni luuni, kõhr võib irduda ja tekib limaskesta ärritus. Kõhrepehmenemine võib areneda artroosiks ehk moondavaks liigesepõletikuks. Sümptomid ehk avaldumine Haiguse põhiliseks ilminguks on valu, mis eriti võib süveneda sirge jala ette tõstmisel. Haiguse kergemas polveliigese haiged võib kuulda põlve “naksumist“ ja samuti võib tekkida limaskesta ärritusest “vesi“ põlve ehk sünoviit.

Header top

Viimane tekib tavaliselt peale suurt koormust. Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks Alguses tuleb teha kindlaks põlveliigese liikuvusulatus ja valu tekkimise sümptomid olukorrad.

Abistavad uuringud on röntgenülesvõtted ja magnetresonantstomograafia. Ravivõimalused Valude leevendamiseks kasutatakse tablettravi põletikuvastaste preparaatidega Diklofenak.

Main navigation

Kui haigus on kindel, tuleb tarvitada kõhre toitaineid Arthryl, Gelenjnahrung,UltraGel; ained, mis sisaldavadglükoosamiini.

Võimalik on teha ravikuur preparaadiga Synvisc, Hyalgan, Artzal mida süstitakse põlveliigesesse. Kaugele arenenud juhtudel võib abi olla operatsioonist, s.

VÄIKEKIRURGIA PEREARSTILE. ARTOOTILISE PÕLVE ENTESIIDI SÜSTERAVI

Prognoos Kõhrepehmenemist on õige raviga ja soovituste järgimisega on võimalik pidurdada. Kulunud kõhre asendada suurte muutuste puhul pole võimalik.

Samuti püeab hoolitsema selle eest, et reielihased oleksid tugevaks võimeldud, sest see tagab põlvele suuremat stabiilsust ja piirab samuti mikrotraumade esinemist kõhres.

polveliigese haiged

Ennetamine Tuleb vältida ülekoormust ja treenida sobiva koormusega. Kõhrehaiguste esinemisel ei ole soovitatav pikemalt kükitada ega põlvitada.

Nõuanded teemal: Reumatoloogia

Kasutatud kirjandus: Jaan Seeder polveliigese haiged ülekoormushaigused ja vigastused“. Reinhard Aigner „Arthroscopy of the knee“ Retsenseerinud: dr. Kaidu Meitern.